סוגי צוואות

 ישנן מספר סוגים של צוואות כמו: צוואה בע"פ, צוואה בכתב, צוואה בפני רשות. כיום, הצוואה השכיחה היא צוואה בעדים.

צוואה בעל פה: למרות שזו לא הצוואה הכי נפוצה שקיימת בעידן שבו אנחנו חיים, בהחלט חשוב להכיר אותה שכן יש לא מעט מקרים שבהם היא הפתרון הטוב ביותר. לדוגמא: במקרים שבהם אדם גוסס, על ערש דווי וכדומה. במקרים כאלה האדם רשאי לתת צוואה בע״פ בפני עדים שמבינים את שפתו ועליהם לרשום בדיוק מקסימאלי את צוואתו.

צוואה בפני רשות: גם במקרה זה לא מדובר על הצוואה הנפוצה ביותר אך היא קיימת וכדאי להיות מודעים אליה. במקרה זה אומר המצווה את צוואתו לנציג הרשות, בין אם בע״פ ובין אם בכתב. המצווה חייב להצהיר כי זו אכן צוואתו, דבר שהופך את הצוואה לחוקית ונותן לה תוקף.

צוואה בעדים: מדובר על הצוואה הנפוצה ביותר והיא זו שרוב האנשים בוחרים בה. העדים צריכים להיות נוכחים במקום כי להוכיח את אמיתות הצוואה, אם כי על פי החוק הם כלל לא צריכים לדעת מהו תוכן הצוואה. על האדם שכותב את צוואתו לעמוד בתנאים הבאים: היותו מעל גיל 18 והעובדה שהוא לא הוכרז כפסול דין.

זה לא תמיד משנה איזה סוג של צוואה אתם רוצים לעשות וזה גם לא חשוב מה מוביל אתם לחשוב על האפשרות הזאת. יש מי שיעשה צוואה בגלל גילו המתקדם, בגלל מחלה או מכל סיבה אחרת, ומה שחשוב באמת זה לא לוותר על כך. צוואה מקצרת תהליכים בכל הנגע לירושות ואף מונעת ויכוחים ומריבות בין היורשים, אז למה שלא תיפנו גם אתם אל עו״ד הללי אשר-רבינו לקבלת שירותי עריכת צוואה תקפה?

חשוב לדעת שבכל מקרה שאדם לא ערך צוואה ו/או ערך צוואה שאינה תקפה לפי החוק פונים לחוק הירושה וקובעים לפיו את חלוקת הרכוש, לאחר המוות. ישנם מצבים רבים שאותו אדם לא היה מעוניין לחלק את רכושו בהתאם לחוק ולכן חשוב להכין צוואה מבעוד מועד.
צוואה נועדה לחסוך מלחמות במשפחה ולדאוג לבטחון כלכלי עתידי ולכן יש לתכנן אותה מראש בעזרת מומחה לתחום שיתן מענה משפטי לכל צורך או שאלה.

בכל תקופה שבה מתרחש שינוי משפחתי כלשהו כדאי לקבל ייעוץ משפטי ולבדוק האם כדאי לעדכן הן את הצוואה והן את כל מה שקשור בזכויות הסוציאליות.

אם תרצו להסדיר את חלוקת הרכוש לאחר לכתכם אתם מוזמנים ליצור עמי קשר ולתת לי להכין לכם צוואה מתאימה!