יתרונות הגישור / עו"ד ומגשרת הללי אשר-רבינו

הליך הגישור ליישוב סכסוכים הוא הליך אלטרנטיבי שבו הצדדים יושבים ומדברים וכל המהלכים שנקבעים נעשים מרצון ותוך שליטה מלאה של הצדדים על התוצאה.

הליך גישור הינו מהיר יותר מהליכים בבתי משפט שעשויים להיגרר למשך שנים ולערב את הצדדים בערעורים על החלטות, שעשויים להגיע להתדיינויות אינסופיות ב-3 ערכאות שונות. כמו כן, במסגרת הגישור ניתן לדון באופן מהיר ויעיל על הצרכים והבעיות שהצדדים נתקלים בהם ואו יתקלו בעתיד ולפתור אותם ביחד, תוך שהצדדים שמכירים הכי טוב את עצמם ואת החיים שלהם, הם אלו שמוצאים פתרונות מתאימים להם ולא מקבלים החלטות שמונחתות עליהם ע"י צד שלישי, כמו בבית משפט. כמו כן, מדובר בהליך שהוא הרבה יותר זול  ביחס לעלויות של ייצוג שני הצדדים בבתי משפט וכל האגרות וההוצאות הנלוות לכך.

האווירה בגישור היא אווירה יותר נעימה ותומכת ופחות מתריסה ומאיימת מאשר בבית משפט, הכבוד ההדדי הוא מאוד חשוב בהליך זה כמו גם שיתוף הפעולה לצורך מציאת פתרונות מיטביים באופן המתאים ביותר לצדדים לסכסוך.

בגישור יש התחשבות באספקט הרגשי שהוא מאוד דומיננטי כמעט בכל הסכסוכים ובסכסוכים בענייני משפחה, בפרט. כאשר אין התייחסות לאספקט הרגשי, כפי שקורה בבית משפט לרוב נראה שחלק מהותי מהסכסוך לא מטופל וכך גם התוצאה אינה מחזיקה מים, פעמים רבות.

גישור בסכסוכי משפחה שם את המשפחה במרכז וישנה חשיבות רבה לטובת הילדים והצרכים של בני המשפחה השונים. בשל כך, ישנה חשיבות לבניית תקשורת בונה בין הצדדים כך שהם יוכלו להמשיך לנהל את המשפחה ולגדל את הילדים באופן אופטימלי, מה שלא כן בהליכים המשפטיים שרק יוצרים תהומות בין הצדדים וגורמים לליבוי הסכסוך.

חשוב לדעת שחל על הליך הגישור סודיות, כך ניתן לדון בסוגיות רגישות בסביבה אינטימית ומצומצמת בניגוד לבית משפט, שם מעורבים גורמים רבים. כך גם על המגשר חלה חיסיון כך שהוא אינו יכול להעיד בפני בית משפט לגבי דברים שעלו בגישור וזה יוצר מצב שבו כל צד חופשי לדבר על הדברים בלי שהם יזקפו לרעתו בבית משפט. בשל כך, ניתן להגיע לפשרות ולפתרונות באופן חופשי ונטול עכבות וחששות.

זאת ועוד, הניסיון מספר שפתרונות שהושגו בהסכמה הן פתרונות שמחזיקים לאורך זמן ויוצרים פחות תחושה של החמצה או תסכול.

לסיכום, הליך הגישור הוא הליך אלטרנטיבי ליישוב מחלוקות וסכסוכים ויש לו יתרונות רבים המציבים אותו כדרך הטובה ביותר להגיע לפתרונות ברי קיימא לסכסוכים השונים, ובמיוחד לסכסוכי משפחה שההליכים בבתי משפט עשויים לגרום להעמקתם ולנזקים רבים לכל הצדדים המעורבים בהם, ביתר שאת.