חמש טעויות שאנשים עושים בדרך לגירושין / עו"ד הללי אשר-רבינו

גירושין הן משבר גדול בחיים, ולעיתים אנשים חשים מצוקה רבה בתקופה זו ועושים טעויות רבות בניהול המשבר. בקטע הבא יובאו מספר טעויות שניתן וכדאי למנוע בדרך לגירושין.

טעות 1

מערבים את הילדים במאבק. ישנם הורים שמעמידים את הילדים בקונפליקט נאמנויות או שמשתמשים בהם להעברת מסרים ו/או מסיתים אותם כנגד ההורה השני. אז נכון, מאוד קשה לחוש בכל הרגשות הקשים כלפי בן/בת הזוג ולא להעביר אותם בצינור היחיד שיש מולו/ה וזה הילדים, אבל ויש אבל גדול – זה מאוד פוגע בילדים והם לא אשמים.

טעות 2

אנשים רבים משקיעים אנרגיה וכסף בנקמה בבן הזוג ולא בבניית בסיס לחיים חדשים וניהול המשבר. החיים לאחר הגירושין הם חיים אחרים שבהם כל אחד מהצדדים צריך לבנות את עצמו ולתמוך בילדים. ארגון החיים החדשים צורך אנרגיה ומשאבים רבים וחבל להשקיע את האנרגיה והמשאבים המוגבלים בנקמה שלא תוביל לשום דבר לאחר מכן, בבחינת תמות נפשי עם פלישתים.

טעות 3

מקשיבים לחברים שעברו גירושין ומשליכים מניסיונם על עצמם. אנשים רבים פונים לעזרת ההמונים בצליחת המשבר ומסיקים מסקנות מהניסיון של חברים שהתגרשו. פה יש סיכון גדול כיוון שכל מקרה לא דומה לשני. לכל משפחה יש את נסיבות החיים שלה, כך גם כל שופט קובע בהתאם לנקודת המבט שלו ואין להסיק ממקרה אחד למשנהו.

טעות 4

לא לומדים על כל הדרכים האפשריות ליישוב הסכסוך המשפחתי. אנשים רבים פונים לאפיקים מסורתיים של פתרון סכסוכים כמו הגשת תביעות ומאבקים משפטיים ולא מודעים לאפשרויות אחרות לפתרון הסכסוך כמו גישור או גירושין בשיתוף פעולה, או עריכת מו"מ מחוץ לכותלי ביהמ"ש. הדרכים האלטרנטיביות עשויות לסייע ביישוב הסכסוך בפחות נזקים לצדדים, לילדיהם, וכמובן בעלויות זולות הרבה יותר, יעילות ומהירות.

טעות 5

לא דואגים לצוואה ולשינוי מוטבים בפנסיה. בכל שינוי שמתרחש בחיים צריך לעדכן את הצוואה או לערוך אותה מחדש בכדי למנוע בעיות בעתיד ובכדי לדאוג לעתיד הילדים. היו מקרים שבהם בני זוג ניהלו מאבק מר בבתי משפט ואחד מהם הלך לעולמו ללא צוואה, או אז בן הזוג ירש אותו בהתאם לחוק הירושה. אותו הדבר תקף לגבי מוטבים בקרן פנסיה/השתלמות/קופ"ג. לעיתים אנשים שוכחים לשנות מוטבים בקרנות הללו ובן הזוג לשעבר יורש אותן במקרה של מוות חו"ח.