מהו גישור?

גישור מוגדר בחוק כ"הליך שבו נועד מגשר עם בעלי הדין, כדי להביאם לידי הסכמה ליישוב הסכסוך, מבלי שיש בידו סמכות להכריע בו".

הגישור הוא תהליך רצוני שנעשה על דעת כל אחד מהצדדים ותוך הסכמה של שניהם לכל שלב ושלב בדרך. בתהליך הגישור בני הזוג נפגשים עם מגשר ודנים ומנסים להגיע להסכמות הנוגעות לנושאים משותפים להם. במסגרת הגישור מבררים את הצרכים של כל צד ומשתדלים לתת להם מענה במסגרת של פתרונות שמגיעים אליהם יחד ואשר יאפשרו לכל צד להפיק את המקסימום במצב הנוכחי. המטרה הסופית היא למצוא פתרון שיוסכם על ידי שני הצדדים.

יתרונות הגישור

היתרונות של הליך הגישור הם רבים.

  1. שליטה – ראשית, לכל אורך התהליך בני הזוג הם אלה שמחליטים, הכל נעשה ברצון וכל אחד רשאי לסיים את ההליך בכל שלב ואין פגיעה ביכולת לשוב ולהתדיין בבית המשפט. לצדדים יש את השליטה המלאה בתוצאות והם אלו שקובעים מהו הפתרון הרצוי לשניהם. כלומר, יש וודאות ולא נמצאים באוויר ובחוסר ידיעה מה הולך להיות, כאשר ענייני משפחה קריטיים נמצאים על הכף. בתקופה של כ"כ הרבה שינויים ובלבול, יש לוודאות ושליטה חשיבות מאוד גדולה מבחינה פסיכולוגית ובמיוחד לילדים.
  2. מהירות – ניתן באמצעות הגישור למצוא פתרון ולהגיע להסכמות באופן מהיר יחסית ויעיל, שלא כמו בבית משפט למשל שם ההליכים מאוד ארוכים ומייגעים.
  3. זול – מבחינת עלויות הגישור הינו הליך זול יחסים. הליכים משפטיים כוללים שכר טרחת עורכי דין ואגרות בימ"ש, לעיתים גם הוצאה לפועל, כינוס נכסים וכיוצ"ב. הליך גישור סטנדרטי הוא ברוב המקרים הרבה יותר זול.
  4. נעים – האווירה בגישור היא יותר נעימה מאשר האווירה בהליכים משפטיים, תומכת והדגש הוא על כבוד הדדי כמו גם שיתוף פעולה והתחשבות. כמו כן, הגישור מאפשר התייחסות לאספקט הרגשי של הגירושין, שהוא מאוד חשוב ובולט בתקופה זו. ישנם רגשות רבים שצפים בגירושין ואם אין התייחסות אליהם הם עלולים להביא לנזק רציני, וגם לפגוע בילדים. בגישור בעצם המשפחה היא במרכז ומתחילים להתמודד עם המורכבות של סיום היחסים הזוגיים לצד המשך היחסים ההוריים. אחת המטרות של גישור בעיני, היא לעזור להורים לקיים תקשורת בונה שתשמש אותם גם בעתיד בכל הנושאים המשותפים של הילדים. בהליכים משפטיים אין כל התייחסות כמעט תקשורת ולרגשות והרבה פעמים הניזוקים העיקריים הם הילדים.
  5. דיסקרטי – הליך הגישור אינו מחייב חשיפה פומבית של הצדדים, להפך אנו מעודדים סודיות. המגשר עצמו מחויב לסודיות כלומר נאסר עליו להוציא מידע שנחשף במהלך הגישור. מעבר לכך, עפ"י החוק יש חובת חיסיון כלומר, לא ניתן לחשוף בפני בית המשפט מאומה ממה שהיה במהלך הגישור, כולל אין להעיד את המגשר בבימ"ש. כך נשמר ההליך באינטימיות ובשקט בין הצדדים. 
  6. מחזיק לאורך זמן – ההסכם מושתת על מתן מענה לצרכים של ההורים וילדיהם ויתרון נוסף של פתרון כזה הוא שהוא מחזיק לאורך זמן ולא נעשה תוך חריקת שיניים והרגשה של הפסד מטעם מי הצדדים וכך גם מערכת היחסים יכולה לעבור לפסים יותר חיוביים שיאפשרו לכל אחד מההורים להשקיע את האנרגיות שלו בצמיחה ובהתפתחות האישית כמו גם לגדל את הילדים המשותפים.