גירושין וילדים

מחקרים פסיכולוגיים שנעשו בקרב ילדים מצביעים על העובדה החשובה שהדרך שבה נעשים הגירושין ולא עצם הגירושין הם בעלי ההשפעה הגדולה ביותר על ילדים.

המחקר הפסיכולוגי מצביע באופן מובהק שלמידת הקונפליקט בין ההורים יש השפעה מכרעת על ההתמודדות של הילדים עם הגירושין.

ניתן ללמוד, מתוך 93 מחקרים שהתמקדו בהשפעת גירושין על ילדים והתבצעו בין שנות ה- 60 לשנות ה- 80, שהעלייה בשיעור הגירושין מובילה לירידה ברווחת הילדים. ילדים שהוריהם התגרשו קיבלו ציונים נמוכים יותר בבית הספר, סבלו מבעיות התנהגות, מצבי רוח ירודים, מצוקה, ערך עצמי נמוך, תמיכה לא מספקת ויחסים חברתיים בעייתיים.

עם זאת, ישנם ילדים שמתמודדים עם גירושין בקלות רבה יותר בהשוואה לילדים אחרים. במחקר שנערך בשנת 2005 נמצא כי תכונות כגון מזג נוח, אינטיליגנציה, חוש הומור ואטרקטיביות פיזית, התקשרו ליכולתם של הילדים להתמודד עם הגירושין בצורה אדפטיבית יותר. אופי היחסים במשפחה לאחר הגירושין אף הוא השפיע באופן ישיר על ההסתגלות של הילדים, במיוחד כאשר אימהות ואבות מפגינים הורות אפקטיבית, ומחזיקים בתפקידם ההורי להדריך את ילדיהם למרות גורמי המצוקה.

המחקר הפסיכולוגי מצביע על מספר גורמים חשובים שמרבית הפסיכולוגים מסכימים כי הם משפיעים באופן מובהק על הסתגלותו של הילד לאחר הגירושין: 1. איכות הקשר הורה-ילד. 2. כמות העוינות ההורית והקונפליקט. 3. יכולת הורית. 4. מידת השינוי הסביבתי. 5. יכולת ההתמודדות של הילדים. 6. תמיכה חברית, גם לילד וגם להורה. 7. צרכים מיוחדים של הילד.

לסיכום, ניתן לראות מהמחקרים הנ"ל, שדווקא התהליך הוא זה שמשפיע יותר על הילדים מאשר הגירושים עצמם. כלומר, עבור הילדים חשוב איך מתנהל הליך הגירושין. כאשר ההורים, מנהלים הליך גירושין רצוף במאבקים, בעוינות ומתח הילדים יהיו הברומטר של כל אלו ויחוו קשיים רבים ומאידך כאשר ההורים יתנהלו בצורה מכבדת וינהלו תקשורת ביניהם למרות חילוקי הדעות, הילדים יחושו יותר בטוחים ולא יושפעו לרעה מהגירושין.

גישור, להבדיל מהליכים משפטיים, מאפשר לזוגות להתגרש באופן מכבד, נעים ומהיר בדרך שלא תפגע בילדים.

אם גם אתם רוצים לסיים את מערכת היחסים בצורה שלא תפגע בילדים, אתם מוזמנים ליצור עימי קשר!